Centrum pro učení a zábavu - jaké atrakce na vás čekají?

Egyptská koruna

Egyptská koruna

Autor Jarolíma Rousová - 08-01-23

Historie egyptské koruny

Egypt se vždy pyšnil bohatou historií a kulturou. Jeho krása je také známá po celém světě. Jeho hlavní město Káhira je plné památek a turistických atrakcí. Egyptská koruna je také velmi ceněná. Je vyrobena ze zlata a její vzhled je velmi podobný římskému říši. Koruna má také velkou historii. Byla vytvořena v roce 1834 a byla použita jako oficiální měna v Egyptě až do roku 1952. Egyptská koruna byla také použita v některých dalších zemích, jako je Nizozemsko, Švédsko a Dánsko. Byla to také jedna z prvních měn, které byly vydány na trhu s cennými papíry.

Jaká byla hodnota egyptské koruny?

Od prvního uvedení egyptské koruny v roce 1834 byla její hodnota stále klesající. Například v roce 1913 byla hodnota 100 egyptských korun jen 37,14 amerických dolarů. To znamená, že během této doby se hodnota egyptské koruny snížila o více než tři čtvrtiny. Koruna se dále propadla během první světové války a následujících let, a to až do bodu, kdy byla v roce 1948 zrušena.

Důvody pro pokles hodnoty egyptské koruny byly mnohé. Mezi hlavní patřily hospodářská nerovnováha, slabá měna a nedostatek důvěry v ekonomiku. Koruna také trpěla kvůli nedostatku stabilních zdrojů příjmů, což bylo dáno zejména nedostatkem surovin.

Proč byla koruna zrušena v roce 1952?

Když byla v roce 1952 v Egyptě násilně svržena královská vláda, byla zrušena i koruna. Nová vláda se rozhodla, že budou používat místní měnu, the Egyptian pound. Koruna byla považována za symbol královské vlády a nová vláda chtěla ukázat, že se od ní odlišuje.

Přestože koruna byla oficiálně zrušena, stále se používala na Západě, kde byla považována za stabilní měnu. Egyptská koruna byla jednou z mála měn, které byly odolné proti inflace. Proto byla velmi oblíbená u investičních bank a byla používána jako prostředek platby mezi různými zeměmi.

Když byla koruna zrušena, nastala panika mezi obyvatelstvem a mnoho lidí se rozhodlo prodat své egyptské koruny. Tím se cena koruny dramaticky snížila a byla téměř zničena. Egyptská koruna byla jednou z mnoha měn, které byly zničeny po druhé světové válce.

egyptska koruna

Jaké byly hlavní měny v Egyptě po zrušení koruny?

Po zrušení koruny v Egyptě se hlavní měnou stala americká dolarová měna. Toto rozhodnutí bylo učiněno vládou v roce 1961, kdy se konala reforma měny. Bylo to kvůli tomu, že se koruna začala rychle devalvovat. Devalvace byla způsobena tím, že se do země začaly dovážet levnější zboží z jiných zemí a lidé také často utráceli peníze na dovolené v zahraničí. Americká dolarová měna byla považována za stabilnější a byla používána v mnoha dalších zemích.

Po zavedení dolaru se v Egyptě objevila inflace, ale byla to mírná inflace a nezpůsobila žádné vážné problémy. Inflace se postupně snižovala a v roce 1999 byla pod kontrolou.

Dolar se stále používá v Egyptě jako hlavní měna a lidé si na něj zvykli. Je to stabilní měna a lidé ji mají rádi, protože jim umožňuje cestovat do zahraničí bez problémů.

Nejnovější příspěvky

dílna na výrobu šperků

Dílna na výrobu šperků

Tvorba šperků je pro mnoho lidí jako meditace. Pokud milujete návrh šperků a jejich výrobu, pak se určitě chce

Jarolíma Rousová - 12-09-2022

Faraonovo tajemství - interaktivní výstava pro děti

Dětská výstava Faraonovo tajemství

Představte si, že jste se rozhodli navštívit výstavu o Faraonově tajemství. Jaké informace byste očekávali, že

Jarolíma Rousová - 31-01-2022

Egyptské hieroglyfy

Egyptské hieroglyfy-jejich význam

Egyptské hieroglyfy byly jednou z prvních písemných systémů, které lidé používali. Písmo bylo používáno pro vš

Jarolíma Rousová - 14-01-2023

Robotika pro děti technické kroužky

Robotika pro děti - technické kroužky

Robotika je stále rostoucí oblast, která přináší mnoho nových a vzrušujících možností pro děti. Technické krou

Jarolíma Rousová - 11-04-2024

VÝROBA VÁNOČNÍCH OZDOB

Jak vymyslet originální dekorace pro Vánoce

Vánoce jsou období kouzla a radosti, které vyžadují speciální dekorace. Nejlepší způsob, jak vytvořit originál

Jarolíma Rousová - 04-02-2024

Archimédův zákon - aktivity pro děti

Archimédův zákon - aktivity pro děti

Archimédův zákon říká, že těleso vystavené vodnímu tlaku se naklání tak, aby se jeho hmotnost rovnala hmotnost

Jarolíma Rousová - 19-09-2023