Centrum pro učení a zábavu - jaké atrakce na vás čekají?

Velká sfinga

Velká sfinga v Gíze

Autor Jarolíma Rousová - 11-10-22

Velká sfinga v Gíze

Gíza je město v Egyptě, které se nachází 20 km od Káhiry. Je známé svými starověkými památkami, zejména Velkou sfingou.

Velká sfinga v Gíze je jednou z nejznámějších památek na světě. Je to obrovská socha ležící na severozápadním okraji Velkého pyramidového chrámu Kufu v Gíze. Socha byla postavena asi ve 4. dynastii faraona Khafreho a byla považována za jeho podobiznu.

Velká sfinga je asi 73 metrů dlouhá a 20 metrů vysoká. Hlava sfingy je asi 5,5 metru vysoká. Socha byla vyrobena z jednoho kusu granodioritu, což je druh žuly.

Socha leží na břiše a hlava sfingy je otočena na jihovýchod. Socha má dvě díry v očích, které byly vyhloubeny později. Pravděpodobně byly určeny pro umístění očních drahokamů.

Velká sfinga v Gíze je jednou z největších a nejznámějších soch na světě. Je to také jedna z největších a nejznámějších památek v Egyptě.

Proč je Velká sfinga tak záhadná?

Velká sfinga v Gíze je jednou z nejznámějších a nejzáhadnějších staveb starověkého Egypta. Již od doby, kdy byla postavena (asi 2560 př. n. l.), byla plná tajemství a legend. Proč je tak záhadná?

Za prvé, nikdo neví, kdo ji vlastně postavil. Jediným vodítkem je nápis na jejím boku, který uvádí, že byla vystavena faraonovi Cheopsovi (Khufu). To však neznamená, že byl on sám stavitelem - mohl to být jenom jeho příkaz. A pokud ano, proč o tom nechal psát na sfingě, když by to bylo samozřejmé?

Druhým záhadným aspektem Velké sfingy je její umístění. Nachází se v tzv. Velkém údolí Gízy, které je plné dalších monumentů a staveb (např. Cheopsova pyramida). Proč by měl být tedy významný monument jako Velká sfinga umístěn v údolí plném dalších staveb?

A konečně, třetím záhadným aspektem Velké sfingy je její podoba. Nikdo totiž neví, proč vypadá právě jako lidská hlava na těle lva. Pravděpodobně to má něco společného s egyptskou mytologií, ale přesný význam je zatím neznámý.

Kdo vlastně postavil Velkou sfingu?

Velká sfinga je nejznámějším a nejvýznamnějším monumentem starověkého Egypta. Její existence je zaznamenána již ve starověkých textech a byla vystavena na mnoha výstavách a v muzeích po celém světě. Její největší sláva však přišla až po objevu jejího hrobu v roce 1817 německým egyptologem Johanem Davidem Akersem.

Ačkoliv se neví přesně, kdo vlastně postavil Velkou sfinga, její existence je doložena již od 3. tisíciletí před naším letopočtem. Je pravděpodobné, že byla postavena některým z egyptských faraonů, kteří si ji nechali vystavit v Gíze jako svůj hrob. Některé zdroje také uvádějí, že byla postavena kolektivem stavitelů, kteří pracovali na tomto monumentu po celá desetiletí.

Ať už kdo Velkou sfinga postavil, její existence a význam pro starověký Egypt je nepochybný. Je to jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších monumentů starověkého světa a její hrob byl objeven až v 19. století.

Jaký je pravý význam Velké sfingy?

Velká sfinga v Gíze je jednou z nejznámějších a nejmystičtějších staveb na světě. Nachází se v Egyptě a je jednou z největších soch na světě. Sfinga je obrovský ležící lev s lidskou hlavou. Podle egyptské mytologie byla sfinga bohyní Hathor, která ochraňovala vchod do Duat, podzemního světa.

Pravý význam Velké sfingy je dodnes předmětem spekulací. Někteří vědci tvrdí, že sfinga představuje faraona Khafreho, který stál v čele 4. dynastie. Jiní věří, že sfinga je symbolem boha Rea, egyptského boha slunce. Re měl podle legend také lidskou hlavu a byl velmi mocným bohatým. Někteří badatelé se domnívají, že sfinga byla postavena jako pozdní památka na starověké egyptské božstvo Amona-Ra.

Ať už je pravý význam Velké sfingy takový či onaký, je to jedna z největších a nejznámějších staveb na světě, která dodnes přitahuje miliony turistů z celého světa.

Nejnovější příspěvky

Robotika pro děti technické kroužky

Robotika pro děti - technické kroužky

Robotika je stále rostoucí oblast, která přináší mnoho nových a vzrušujících možností pro děti. Technické krou

Jarolíma Rousová - 03-02-2023

VÝROBA VÁNOČNÍCH OZDOB

Jak vymyslet originální dekorace pro Vánoce

Vánoce jsou období kouzla a radosti, které vyžadují speciální dekorace. Nejlepší způsob, jak vytvořit originál

Jarolíma Rousová - 02-01-2023

Archimédův zákon - aktivity pro děti

Archimédův zákon - aktivity pro děti

Archimédův zákon říká, že těleso vystavené vodnímu tlaku se naklání tak, aby se jeho hmotnost rovnala hmotnost

Jarolíma Rousová - 16-10-2022

interaktivní fyzikální aktivity pro děti

Interaktivní fyzikální aktivity pro děti

Fyzika je obor, který se zabývá výzkumem přírodních jevů. Můžeme také říci, že fyzika je věda o tom, jak fungu

Jarolíma Rousová - 08-09-2022

Egyptské pyramidy

Egyptské pyramidy - slavné stavby starověkého Egypta

Egyptské pyramidy jsou jedny z nejznámějších a nejvýznamnějších staveb na světě. Tyto monumentální stavby byly

Jarolíma Rousová - 03-09-2022